Home > Achievements > Non-Academic > 2010

2010


MOULDING CREATIVE THINKERS

 

 

AWARDS

 

 

ACHIEVEMENTS

Canberra Photo-taking Competition

2nd Prize

- Brandon Fong (6A)

Innergy Award for T-blog

Commendation

 

 

 

 

 

ARTS AND CULTURAL APPRECIATION

 

 

AWARDS

 

 

ACHIEVEMENTS

Sustained Achievement Award

SAA

2nd Sustained Acheivement Award

SAA (Aesthetics)

National Education

Development Award

N1 Cluster ML Singing Competition ( Alunan Suara)

2nd
- Nur Anda B Abdul Aziz (2H)

- Nur Ain Nabilah Bte Akbar (2G)

- Siti Syahdina Bte Mohd Ismail (2F)

SYF Contemporary/ International Dance

Silver

SYF  Indian Dance

Gold

SYF Brass Band

Silver

SYF Malay Dance

Silver

SYF Choir

Silver

SYF Guzheng

Silver

SYF Chinese Dance

Silver

Oli Junior Stars 2010 Competition

1st Prize
- Chaitanyasre Lenin (5A)

Oratorical Competition Organised by Telok Blangah Community Centre

Consolation
- C. Aravinth (5A)

TL Singing Competition for Primary Schools Organised by Raffles Institution

1st
- Chaitanayasre Lenin

TL Poetry Reading for Primary Schools Organised by Raffles Institution

2nd Runner Up
- Pooja (5E)

 

 

 

 

 

 

PURSUING KNOWLEDGE AND EXCELLENCE

 

 

AWARDS

 

 

ACHIEVEMENTS

4th NationalPrimary School Bilingual Pen Calligraphy cum Emotive Lettering Design Competition

Merit Award

-          Angeline Chua (5A)

-          Chen Shu An (5A)

Anglo-ChineseJunior College's Little Professor Science Research Programme

Individual Gold
- Yun Jing Ji (5A)
- Jerren Gan (5A)
- Jeslyn Hu (5A)
Individual Bronze and Individual Special
- Jeremy Leow (5A)

 

 

 

 

 

CharacterBuilding

 

 

AWARDS

 

 

ACHIEVEMENTS

National Education

Development Award

CHERISH Award

2010 – 2012

Gold

Hockey (North Zone) – Senior Boys

4th

 Frank Cooper Sands Award (Cadet Scouts)

Gold

Red Cross Youth Excellence Award

Gold

Red Cross Youth Community Service Award

Gold

Red Cross Arts Festival Song and Dance Category 2010

Silver

Red Cross Arts Festival Fusion Dance Category 2010

Silver

Singapore Red Cross Association Long Service Award

Bronze Star (5 Years)
- Mdm Hamimah Ali

51st NationalInter-PrimarySchool Track and Field Championships 2010
200m and 300m

Silver for both Category
- Kugapriya D/O Chandran (6I)

NationalInter-PrimarySchool Taekwondo Championships 2010

Senior Male Overall – 3rd