Home > Achievements > Non-Academic > 2013

2013

 

Thrust 2: Physical, Health & Aesthetics Excellence

North Zone Hockey Championship 2013

 

2nd place (Silver) - Senior Boys

2013

Red Cross Unit

 

Excellent Unit Award – Gold

Community Service Award – Gold

Sustained Achievement Award (achieved Gold Award for 5 consecutive years)

 

2013

Red Cross Unit

First Aid Competition for Red Cross Links

 - 1st Runner Up (National)

 

1. Tan Ying Fei Cynthia, P(5C)

2.  Nur Ain Nabilah Bte Akbar, P(5B1)

3.  Wang Cheng Leng, Cheryl , P(6C)

4.  M Hariharan, P(4I)

5.  Gui Rui Ying Vernice, P(4A)

6.  Adam Goh Jun Xia, P(6C)

7.  Farisya Irdina Bte Norman, P(6G1)

 

 

2013

Fusion Dance

 

All DanceWorks! 2013 Competition

 – Merit

2013

Dance

Niche Status (Pri):

DANCE FEVER - Dance Appreciation Nurturing Cultural Expression For EVEry Riverlite

 

2013

Chess Club

 

18th Char Yong Cup Xiangqi North and West Zone Competition

-        3rd  (Overall)

Under 10 years old individual Category – 2nd

-       Kwan Zheng Hong P(4I)

18th Char Yong Cup Xiangqi National Competition - 7th Position

Wong Zhi Heng P(6A)

2013

Soccer

 

North Zone Soccer Competition  - 3rd

2013

44th Singapore National Age Group Swimming Championship 2013

 

Girls, 10 year old, 50m Breaststroke - Bronze

Charmaine Lee Xin Ru (4C)

 

 

2013

National Primary Schools Taekwondo Championships 2013

 

Kyorugi Junior Division

Boom Belt under 44kg- Bronze

Lim Fang Er Fiona (5B1)

 

Kyorugi Senior Division

Boom Belt under 58kg- Gold

Tan Keng Yee Terry (6A)

 

2013

SMART's 6th drawing competition -"Easter Bunny's Dream House" Category: Age 9-13

 

– 2nd Prize

Jann Huiting Lin (P3E)

2013

54th National Primary School Track and Field Championship 2013

 

Gold Medalist 200m Division (Boys)

  • CT Mani Lakshimanan (P4C)

 

Finalist for 100m Division A (Boys)

  • Rintatsu Watanabe (P6A)

 

2013

11th Tiger Cubs Golf (Championships 2013 @ National Level)

 

Silver - Fiona Lim (5B1)

 

2013

 

Thrust 4: Partnership Excellence

 

 

Illustrious Alumni

The following alumni from the Graduating Classes of 2008, Rivervale Primary, achieved 6 distinctions in 2012 GCE ‘O’ Level Examinations. They have completed their secondary education at Compassvale Secondary School.

 

  • Ng See Hui Lynette
  • Chua Paulynn
  • Tay Zhi Qian
  • Zainurwarna Bte Mohamed Z

 

2013

 PARTNERS Award (Merit) 2013

 

2013

 

Thrust 6: Quality Teaching and Staff Excellence

 

 

MOE Service Excellence Award 2012

Mdm Farida Bte Thamby Kechil

2012 (results released in 2013)