Home > Achievements > Non-Academic > 2016

2016


Thrust 2: Physical, Health & Aesthetics Excellence

Red Cross Youth First Aid Management Championship

(Links Category):

 

Gold   Award and *2016 Championship Challenge Shield” - National Overall Champion

      
  • Ally Wai En (5 Responsibility)
  •   
  • Nur Iffah Nabilah Binte Abdul Razak (5 Resilience)
  •   
  • Qaisara Firzanah Binte Roslan (5 Integrity)
  •   
  • B Tharrshene D/O K Balasubramaniam (5        Integrity)
  •   
  • Nur Aleesya Binte Mohamed Jameel (5 Integrity)
  •   
  • Mohammad Zahir Bin Mohd Zahid (5 Integrity)
  •   
  • Muhammad Dhanie Bin Majid (5 Care)

 

 

2016

Red Cross Youth (Links)

Excellence Unit Award 2015

-       Gold

 

 2016

North Zone Inter Primary Schools Badminton Championships 2016: 4th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AMKSS   Lining Badminton Championships 2015 (Girls) – 2nd

 

AMKSS   Lining Badminton Championships 2015 (Boys) – 1st

 

SBH   Championships 2015 – 1st

 

Alpha   Age Group Badminton Championships 2015 (Singles) -3rd

 

Tembusu   Technology Badminton Championships 2015 (Singles) -3rd

 

Tembusu   Technology Badminton Championships 2015 (Doubles) – 1st

 

SBH Championships 2015 – 3rd

 

Berita Harian Pilot Pen Ashaway Youth Games   2015 -3rd

 

      
  • Axel Cheong (3 Care)
  •   
  • Au Chun Kiat (4 Integrity)
  •   
  • Fu Ler Kang (4 Respect)
  •   
  • Nge Joo Jin (4 Responsibility)
  •   
  • Tan Yi En (4 Responsibility)
  •   
  • Zheng Hao (5 Respect)
  •   
  • Yeo Yun Long (5 Responsibility)
  •   
  • Nicole Ng (6 Responsibility)
  •   
  • Wayne Reyes Toh (6 Resilience)
  •   
  • Tan Yan Bing (6 Resilience)
  •   
  • Tan Yao Hao (6 Resilience)
  •   
  • Ashton(6 Resilience)

 

      
  • Nicole Ng (6 Responsibility)

 

      
  • Nge Joo Jie (6 Resilience)

 

 

      
  • Nge Joo Jie (6 Resilience)

 

 

      
  • Nge Joo Jie (6 Resilience)

 

 

      
  • Nge Joo Jie (6 Resilience)

 

 

      
  • Nge Joo Jie (6 Resilience)

 

 

      
  • Nge Joo Jie (6 Resilience)

 

 

 

      
  • Nge Joo Jin (4 Responsibility)

 

      
  • Nge Joo Jin (4 Responsibility)

 

2016

Chingay 2016: Participation in Community Travelling Dance Contingent

 

      
  • Ynez Gan Yu Xuan (6 Integrity)

 

2016 

Singapore Youth Festival 2016

Certificate of Distinction:

  • Brass Band
  • Chinese Dance
  • Malay Dance

Certificate of Accomplishment:

  • Indian Dance
  • Guzheng

Certificate of Commendation:

  • Choir

 2016

National Inter-Primary School Taekwondo Championship 2016 -Kyorugi

Junior division Male Red Belt: Under 36kg: 3rd

  • Yit Zi Huan (4 Care)

 

Junior division Male Red Belt: Under 40kg: 3rd  

  • Rico Choo Jun Lin (4 Resilience)

 2016

7th National Chinese Calligraphy & Penmanship Competition 2016

 

 

Primary School Penmanship Category

 

Kangelis Lee (5RO/5.1)

 

Noelle Ho Xin Yun (6RE/6.1)

 

 2016

National Climate Change Art Competition 2016

2nd Prize

Sarvesh Senthilkumar  (6Respect)

 2016

 

 

Thrust 3: Inviting School Environment

 

 

Green Wave Enviromental Care Competition 2015:

Merit Award

 

 

 

      
  • Han Hui Ting, Nicole (5 Responsibility)
  •   
  • Dillon Lim Yun Kai (5 Resilience)
  •   
  • Lee See Yune, Shermayne (6 Resilience)
  •   
  • Ong Shao En, Eunice (6 Integrity)

 

2016 

 

 

Thrust 6: Quality Teaching and Staff Excellence

 

 

Caring Teachers Awards 2016

  •   Mdm Chew Mian Cheng
  •   Mrs Janis Chan
  •   Mdm Aliz Lim
  •   Ms Lau Wan Yu
  •   Mdm Nur Aishah Bte Mohd Tahir

 

2016